ALERT POGODOWY – UPAŁY W SZCZECINIE

Ostrzeżenie dla mieszkańców

W związku z prognozowanym znacznym wzrostem temperatury powietrza na terenie Szczecina apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności. Według prognoz temperatury będą stopniowo wzrastać od środy do końca tygodnia, osiągając w weekend nawet 38°C. Szczególnie niebezpieczne warunki przewidywane są w sobotę i niedzielę. W związku z tym odwołane zostały wydarzenia plenerowe, szczegóły: https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/mieszkancy/uwaga-upaly-w-szczecinie-imgw-wydal-ostrzezenie-ii-stopnia

Zakład Wodociągów i Kanalizacji rozstawił na terenie miasta słupki zraszające i kurtyny, które włączane są zawsze gdy temperatura wynosi powyżej 27 stopni. Schłodzić się można w 5 miejscach - na  Deptaku Bogusława, Alei Jana Pawła II, Placu Adamowicza, obok Oxygena oraz na Placu Zwycięstwa.

Zalecenia dla mieszkańców:

✅ Pij regularnie wodę, nawet jeśli nie odczuwasz pragnienia.

✅ Unikaj przebywania na słońcu w godzinach 11:00–17:00.

✅ Noś lekką, przewiewną i jasną odzież oraz nakrycie głowy.

✅ Chroń dzieci, osoby starsze oraz osoby przewlekle chore przed przegrzaniem.

✅ Nie pozostawiaj dzieci ani zwierząt w zaparkowanych pojazdach.

✅ Ogranicz wysiłek fizyczny w najgorętszej części dnia.

✅ Zamykaj okna i zasłaniaj pomieszczenia w ciągu dnia, wietrz mieszkania nocą i nad ranem.

✅ Korzystaj z miejsc zacienionych oraz klimatyzowanych.

✅ Zachowaj szczególną ostrożność nad wodą i podczas wypoczynku na świeżym powietrzu.

Objawy przegrzania organizmu:

  • silne pragnienie,
  • zawroty i bóle głowy,
  • nudności,
  • osłabienie,
  • przyspieszony oddech,
  • wysoka temperatura ciała.

W przypadku wystąpienia objawów udaru cieplnego należy niezwłocznie wezwać pomoc pod numerem alarmowym 112.
Apelujemy również o zwracanie uwagi na osoby samotne, starsze oraz wymagające wsparcia.

Dbajmy wspólnie o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich.